acoR og GamerLegion havde ryggen mod muren efter dag ét, men formåede alligevel at kvalificere sig til Legends Stage.

acoR skriver CS:GO-historie

GamerLegion og Liquid har skrevet CS:GO-historie.

Fra 0-2 til 3-2.

Det virker som en umiddelbart umulig opgave, men ikke for Gamerlegion og Liquid, der begge havde ryggen mod muren efter dag ét til Challengers Stage.

Begge mandskaber løb med de efterfølgende tre bedst-ud-af-tre-sejre og bookede dermed sig selv en plads videre til Legends Stage og ét skridt tættere på slutspillet.

Og det er major-historie, for det er aldrig nogensinde sket før, at to hold, efter at have været 0-2, går videre fra samme stadie til en major.

Tidligere - og nok mest kendt - har blandt andet Cloud9 formået at vende en 0-2 til 3-2 i Legends Stage. Det skete til ELEAGUE Boston Major, hvor det nordamerikanske mandskab skrev historie ved at blive det første og eneste amerikanske hold til at vinde en major.

Majors med hold der gik fra 0-2 til 3-2 i Challengers Stage:

  • BLAST Paris Major - GamerLegion, Liquid

  • Brasilien IEM Rio Major - Cloud9

  • PGL Major Antwerp - Liquid

  • Sverige PGL Major Stockholm - Astralis

Lørdag formiddag skal GamerLegion i aktion i Legends Stage, når de støder sammen med forhåndsfavoritterne NAVI, mens Liquid tørner ud mod 9INE samtidig.

Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.