kassad til RES Regional Champions 2024.

HooXi-rival går til angreb igen

Den langvarige rivalisering mellem HooXi og kassad fortsætter.

Efter dagens nyhed om, at HooXi bliver kontraktfri fra den 1. januar 2025, har kassad sendt endnu en stikpille i retning af den danske spiller.

I et opslag på X kritiserer den tidligere BLEED-coach HooXi ved at antyde, at han ikke er blandt de bedste IGLs:

Så stort efterspørgsel på IGLs i disse dage og ingen har taget GIGACHAD (HooXI, red.) efter syv måneder. Hvor er alle de mennesker, der sagde han var top 3-IGL, God tier-caller eller den næste Messias?
Giv mig en fucking pause.

Kommentaren fra kassad kommer i kølvandet på HooXis annoncering om, at han fortsat søger et nyt hold og bliver tilgængelig på fri transfer, når han forlader G2 ved årsskiftet.

De spydige bemærkninger trækker tråde tilbage til 2023, hvor kassad gav danskeren skylden for G2s resultater ved majoren i Paris.

I kommentarsporet til kassads opslag, undrer Pimp sig over, hvilken organisation, som har plads til HooXi.

Faktaboks

Overblik over udvekslingerne mellem HooXi og kassad, siden 2023:

#1(Med 1 svar)
26. december 2024 kl. 21:15
HUNDEN
Major deltager
Vundet Dust2 Masters 3 gange
Kage fra Dust2s 1års fødselsdag
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Sashi
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Det her bliver snart nød til at stoppe. Man skulle tro han var 11 år.
#28(Med 0 svar)
27. december 2024 kl. 20:49
Famous
Enig. Manden er jo pinlig. Har absolut intet opnået selv og er konstant efter HooXi 😵‍💫
#2(Med 0 svar)
26. december 2024 kl. 21:21
Frankyou
Kassad er en kæmpe taber. En modbydelig mand.
#3(Med 0 svar)
26. december 2024 kl. 21:23
bimse
Det gik os pisse godt med hans projekt i Bleed! :))
#4(Med 0 svar)
26. december 2024 kl. 21:37
Djoerup
Det er nu holdt op med at være underholdende.
Hvordan kan han nogensinde være blevet anset som en “ekspert”
#5(Med 0 svar)
26. december 2024 kl. 21:42
birdycantswim
Voksenmobning, så sejt! Hold kæft, han burde få fjernet sin internetadgang, den mand…
#6(Med 0 svar)
26. december 2024 kl. 21:56
aGk
Dust2TV sub
Rent free vandetta eller et forsøg på at forblive relevant. Uanset er det virkelig tåkrummende læsning.
#7(Med 0 svar)
26. december 2024 kl. 22:07
WitaCasts
Dust2.dk Caster
Dust2 fantasy vinder
Generational hater
#8(Med 0 svar)
26. december 2024 kl. 22:21
TheJyde
Han er bare en kæmpe spade
#9(Med 1 svar)
26. december 2024 kl. 23:19
eyM
Det er lidt spøjst, hvordan han kan have et horn i siden På hooxi… over hvad?

At Niko ikke har vundet en major eller hvad? Er vi enige om, at fejden startede, fordi han synes, hooxi var skyld i majorfiaskoen i Paris ?

Gad vide hvor længe, alt kan være hooxis skyld.?
#10(Med 0 svar)
26. december 2024 kl. 23:21
Hunt
Det er jo hooxis skyld G2 ikke vandt majoren i Kina, det ved alle :p
#11(Med 1 svar)
27. december 2024 kl. 02:00
JakobHelms
Der er sgu ikke meget rivaler over én, der har vundet Cologne og Katowice inden for de seneste par år, og én, hvis seneste positive bedrift er at føre Renegades til et trofæ i 2017 og har skuffet fælt siden. Uanset hvordan man vender og drejer det er det her bare latterligt, for selv det niveau, kassad antyder HooXi er på, er jo højere end det niveau hvor kassad har kapaciteten til at hjælpe til.
#12(Med 0 svar)
27. december 2024 kl. 02:42
eyM
Well Said!
#13(Med 0 svar)
27. december 2024 kl. 09:13
weKz
Støttet Dust2.dk med 1 julekugle i 2019
Kassad er en kæmpe taber, men lige det tweet virker det lidt som om han rammer spot on.
#14(Med 0 svar)
27. december 2024 kl. 09:32
valc
'Giv mig en fucking pause' er altså en super oversættelse. Omtrent ligeså meningsløst (ift. udtrykkets hensigt) som kassad's hooxi-fiksering :D
#15(Med 0 svar)
27. december 2024 kl. 10:34
SEVEN
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Lader til, at opmærksomheden omkring kassad var nedadgående, så det måtte han vel gøre noget ved. Ligegyldig fætter.
#16(Med 0 svar)
27. december 2024 kl. 10:53
bruja
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Sølv Sæsonkort Sæson 15
Har hooxi bollet hans kone? Han giver ikke op den gode kassad….
#17(Med 0 svar)
27. december 2024 kl. 11:19
Madsen
Kassad er en klovn.. Hooxi er den IGL på G2 der har fået mest ud af Niko så jeg forstår ikke hans kritik
#18(Med 0 svar)
27. december 2024 kl. 11:41
JustaRadom0ldDude
man kan naturligvis spørge hvorfor Kassad har behov for at skrive noget som er... 100% indlysende.
#19(Med 12 svar)
27. december 2024 kl. 11:42
Thuumes
Hvis man ser bort fra at kasaad vil ramme hoxxi personligt? Er det så egentlig forkert det han skriver?

Hvis hooxi er en top 3 igl. Går jeg stærkt udfra at han allerede var på et hold. Jeg har altid krydset alt hvad jeg havde for at Astralis lod ham være. Og tak skæbne
#20(Med 6 svar)
27. december 2024 kl. 12:13
eyM
Nej bestemt ikke…

Men det er en sjov vinkel, Kassad altid har på lige netop hooxi.. hvis man scroller ned, kan man se, at Kassad storroser Aleksib for at være blevet dumpet af flere hold for så at få chancen hos navi og føre dem til sejr. Aleksib så ikke super attraktiv ud, efter han var blevet kicket er par gange.

Han kunne jo bare ha’ samme vinkel på hooxi. Han er blevet dumpet på samme måde - og hvem siger, han ikke får chancen igen og klarer sig godt.?

Det er lidt ligesom Karrigan, der så ud til at være færdig efter sin første afsked fra faze. Hvem regnede med, han ville komme tilbage stærkere end før?
#25(Med 5 svar)
27. december 2024 kl. 17:55
Thuumes
Bestemt. Ingen tvivl om at det eneste kasaad vil i det opslag. Er at komme med en verbal sviner.

Jeg har bare ikke et godt bud på et top 5-8 hold som vil indskifte hooxi 😬
#27(Med 4 svar)
27. december 2024 kl. 18:14
eyM
Nej nej jeg er sådan set enig.
Hooxi var en klassisk leader med lav k/d. Men det er præcis samme støbning, som Karrigan er - og han ender alligevel med at skabe noget magisk over tid. Og man kunne have sagt nøjagtigt det samme om ham. Kassad kan lige så godt beskylde Karrigan for at Faze ikke vandt over cloud9. Dér var det sjovt nok også Niko, der stank som stjernespiller.
#29(Med 3 svar)
29. december 2024 kl. 05:50
Dennis
Karrigan hiver altså ret tit nogle vilde runder op af hatten. Ikke så tit, men især når holdet har brug for det.
#30(Med 2 svar)
29. december 2024 kl. 05:55
eyM
Jo bevares. Men som oftest ligger han solidt i bunden - og især i store kampe.

Men det gør mig egentlig ikke mindre imponeret af hans evner. Især efter han delte kampen med teamspeak, hvor de lavede stort comeback mod liquid. Han arbejder hårdt for at holde moralen oppe, og især at fremme folk, hvis de ikke lige performer - og han tager teten med selvsikkerhed hvér runde.

Min pointe er bare, at man ikke sådan lige kan underkende en leader, bare pga. k/d. Og Kassad især ikke.
#31(Med 1 svar)
29. december 2024 kl. 13:23
Dennis
Vi er helt enige om at Karrigan er dygtig. Imo en af historiens bedste IGL's. Min pointe var bare at Karrigan faktisk er ganske fin firepower, han har bare sjældent brug for det - og så er det bedre for alle at tage lorte rollerne og gøre sit hold bedre i stedet.

Jeg har ikke fået fornemmelsen af at Hooxi er specielt god for sit hold mentalt? Det er nok en af de mest undervurderede egenskaber, især for folk der ikke har dyrket holdsport. At have en leder i øret når man føler det går skidt, kan virkelig gøre forskellen.

Så er Hooxi bare lav K/D med fokus på taktik, og uden den mentale støtte?
#32(Med 0 svar)
29. december 2024 kl. 13:56
eyM
Jamen enig.
Og i bund og grund aner jeg det ikke… er ikke pro.

Men det er ihvertfald lidt mere nuanceret end bare k/d, når vi taler ingame leaders.
De få kampe jeg fik set med hooxi på g2, der kunne jeg ihvertfald se i vigtige kampe, hvordan Niko og hunter fik smidt nogle kritiske runder… hvor Kassad stadig var ude med al skylden til hooxi.
#21(Med 4 svar)
27. december 2024 kl. 13:28
JakobHelms
Ja, der er forkert. I bedste fald er det unuanceret. Han har været ledig i en sæson, lige op til en major ned meget lang kvalifikationstid og lidt plads til udskiftninger, og cirka alle hold i toppen har været låst. De eneste to hold med IGL-udskiftninger har været Astralis og Liquid, som begge gik med andre kandidater. Så spørgsmålet er lidt hvor HooXi skulle være endt henne.

Kassad er omvendt gigantisk fan af jks, som han mener er en enormt dygtig og kompetent spiller på topniveau, og da han var langtidsledig sad kassad og tudede over at ingen samlede ham op, når nu han er så åh så dygtig. Nu hvor det er HooXi betyder det at være ledig åbenbart at man ikke er dygtig.

Ps. s1mple har været ledig på transfermarkedet i længere tid end HooXi. Så må man så vælge at sige at enten a) s1mple er ikke dygtig, og var heller ikke dygtig da han spillede for NaVi, fordi han er bænket så længe, eller b) der ville være unuanceret nonsens at sige a. Samme gælder HooXi.
#22(Med 3 svar)
27. december 2024 kl. 14:27
Bjelanden
Tænker simples buyout er nok en 5-7x højere end Hooxis, hvilket giver god mening, så det har selvfølgelig kæmpe indflydelse for en potentiel ny arbejdsgiver.

Selvom kassads hetz mod Hooxi er dybt latterligt, så er der stadig en snert af sandhed i det han siger. Heroic, Astralis, FaZe , Mouz vil være oplagte kandidater for en som Hooxi, og ud fra hvad jeg ved, har ingen at dem vist interesse. Det er vel det nærmeste han kommer på et top 15 hold?
#23(Med 0 svar)
27. december 2024 kl. 14:49
JakobHelms
Ja, og når du snakker om s1mples buyout er du netop i gang med at inddrage de nuancer, som kassad mangler :-).
#24(Med 0 svar)
27. december 2024 kl. 15:26
Reddevil
Hvor lang tid er han bundet endnu? Satme da noget af en dødvægt de har på bænken (alt respekt til ham)
#26(Med 0 svar)
27. december 2024 kl. 17:58
Thuumes
Fuldstændig enig, er bange for at hooxi kommer til at skulle nedgraderet hans egen forventninger til et nyt hold. Både med lønninger osv.
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.