Det er det her trofæ, det hele leder op til.

Efter overdreven interesse: IEM-kvalifikation fordobler antallet af pladser

Kvalifikationen var egentlig fyldt til bristepunktet, men nu har ESL fordoblet antallet af pladser til over 2000.

Hvis du var en af dem, der fik en lang næse, da du ville tilmelde dit hold til den åbne IEM Dallas-kvalifikation, som begynder i aften, og fik et nej, da der ikke var flere pladser, så er der nu godt nyt.

ESL har nemlig fordoblet antallet af pladser fra 1024 til 2048 i kvalifikationen. Det skriver Marc Winther, der er director Game Ecosystems for Counter-Strike hos ESL, på X fredag eftermiddag.

Vores åbne kvalifikation for Europa til IEM Dallas har fået overvældende interesse. En ny rekord for et ikke-major event. På grund af den store interesse er grænsen blevet hævet fra 1024 til 2048, hvilket gør det muligt for flere hold at tilmelde sig, skriver Marc Winther på X.

Til kvalifikationen stiller flere prominente navne, heriblandt blameF og fnatic, valdes Legend-hold samt Sashi, ECSTATIC og mange flere.

Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.