Fuld fokus hos Falcons under kampen mod FaZe.

En turnering i majorens skygge

Hop ind. Dust2.dk kører en tur rundt og bag om PGL Bukarest 2025.

Dust2.dk ved PGL Bukarest i Rumænien.

PGL Bukarest er undertegnedes fjerde tur i PGLs studie i Bukarest. To RMR-turneringer, gruppespillet ved PGL Cluj-Napoca - hvor kun slutspillet var i Cluj-Napoca - og hele PGL Bukarest-turneringen.

Det er altid noget specielt, fordi man under dækningen af disse turneringer i PGLs studie får lov, at komme helt tæt på spillerne. Man sidder nærmest lige ved siden af dem under kampene, og kan høre det hele. Og imellem kampene går man rundt i studiet mellem spillerne. Det er noget helt særligt.

Man ser, hører, føler og mærker det hele.

Denne gang har det været ekstra specielt, fordi det føles som om turneringen er blevet afviklet i skyggen af majoren, og majorens cyklus, der nærmest startede den 7. april, dagen efter PGL Bukarest startede. Det var dagen, hvor der blev sendt invitationer ud til majoren og majorens kvalifikationsturneringer - de såkaldte MRQ-turneringer.

Al fokus på majoren

Af den grund er det ingen underdrivelse at sige, at PGL Bukarest har været præget af en mærkelig stemning.

Men sådan er det altid med de turneringer, der afvikles lige før og efter major-cyklussen begynder og ender. De turneringer, der afvikles i den periode hvor al fokus er på majoren, er altid præget af en speciel stemning.

En af grundene er naturligvis de mange rygter der florerer om spillerudskiftninger. Det er sidste chance for at få holdet på plads forud for årets vigtigste turnering.

Det er noget, der har sat sit præg på turneringen her og de deltagende hold og spillere. Ikke mindst hos Falcons og G2, hvor rygtet går om m0NESYs skifte fra G2 til Falcons. Derudover har der løbet rygter om yderligere udskiftninger hos Falcons, GamerLegion, FURIA og FaZe.

Alt sammen noget, der har medvirket til den lidt specielle og en anelse trykkede stemning under turneringen. Det har især kunnet ses på TeSeS, der er blevet rygtet væk.

Det meste af turneringen har han gået rundt og lignet en færdig mand, uden stort set ét eneste smil på læben. De eneste få smil der er kommet, var i forbindelse med de fem sejre i træk, der sendte Falcons i finalen.

Lige inden turneringens start skiftede hele Eternal Fire-holdet sågar til Aurora, mens Liquid skiftede en spiller, og paiN sagde farvel til kauez. FURIA skiftede endda ud lige efter de røg ud af turneringen.

Al dette var med til at skabe en lidt anspændt stemning hos de deltagende hold og spillere. Og som en konsekvens af alle rygterne, og al påstyret omkring holdene og spillerne, valgte G2 blandt andet nærmest at skærme m0NESY af i løbet af turneringen.

Men den mest væsentlige grund til den noget anderledes og specielle stemning er selvfølgelig, at majoren er årets vigtigste turnering - eller rettere turneringer - eftersom der afholdes to i løbet af et år.

Et paf skuffede FaZe-spillere. Foto: HLTV.
Pimp My Mouse. Foto: HLTV.

Al fokus er på majoren. Noget der uden tvivl også kommer til at præge IEM Melbourne, PGL Astana og IEM Dallas, samt stemningen til disse events. Ligesom PGL Bukarest afvikles de alle lige op til majorens start.

Bukarexit

Nok om majoren. Lad os i stedet snakke om selve spillet på serveren i løbet af turneringen.

Ved turneringens start var ni danskere med, fordelt på fire hold. De fire af dem endte med at gå videre til slutspillet. Det var Tauson (GamerLegion), karrigan (FaZe), samt Magisk og TeSeS (Falcons). Tausons GamerLegion røg ud i kvarfinalerne. karrigans FaZe endte på en tredjeplads. Og Falcons-danskerne gik hele vejen til finalen.

De eneste danskere, der ikke gik videre til slutspillet var Astralis-holdet. Og set med danske briller blev gruppespillet naturligvis primært overskygget af Astralis' exit.

Astralis startede ellers turneringen stærkt med en flot sejr over FaZe. De kunne dog ikke følge op på den gode start, da de mødte franske 3DMAX på andendagen. Her tabte Astralis. På tredjedagen blev det til endnu et nederlag, denne gang til polske Apogee.

På fjerdedagen stod danskerne med kniven for struben mod brasilianske Legacy. Her kom de dog tilbage på sejrssporet. Men de kom ikke let til sejren over Legacy. Afslutningen på opgøret var både dramatisk og nervepirrende. Selv i en sådan grad, at undertegnede sad på kanten af stolen til sidst, og stadig rystede efter kampen var overstået.

Desværre kunne Astralis heller ikke følge op på deres anden sejr med en ny sejr. De tabte den sidste og afgørende gruppekamp til Virtus.pro, og så var Astralis' anden tur i Rumænien inden for blot et par måneder ellers slut.

Noget at leve op til. Foto: HLTV.

Knap havde Astralis-spillerne forladt serveren, og knap havde de forladt PGLs studie, inden hele Astralis-lejren mere eller mindre bare håbede på, at de kunne hoppe direkte på en flyver med det samme, og flyve hjem til Danmark.

Apropos majoren, som nævnt indledningvis, så er det nu der al fokus ligger hos Astralis. Mandag spiller de med i den europæiske MRQ-turnering, hvor de skal forsøge at kvalificere sig til majoren.

Jagten går ind på den femte stjerne på trøjen. Men endnu vigtigere, taget holdets nuværende tilstand i betragtning, så går jagten primært bare ind på en major-plads - noget som Astralis er gået glip af de sidste tre majors.

"Hvad fanden laver du?"

I denne omgang missede Astralis med nød og næppe en direkte plads til majoren, som i stedet gik til lige netop det hold, der endte med at sende Astralis ud af turneringen. i Rumænien, Virtus.pro.

Russerne beviste i de to holds indbyrdes opgør, at de var det bedre hold, og de fortjente major-pladsen. Undervejs i opgøret mod Astralis, var russernes kaptajn, electroNic, dog ikke helt tilfreds. Men det var en af sine egne medspillere han var ude efter, og råbte "hvad fanden laver du?" til.

Sejren over Astralis, de indbyrdes uenigheder på holdet til trods, sikrede Virtus.pro sig en plads i kvartfinalerne. Her tabte de til de senere finalister, G2.

Bag om slutspillet

De fire kvartfinaler, inklusiv den hvor G2 slog Virtus.pro, blev alle spillet i fredags, én efter én.

Dagen efter, om lørdagen, blev to af de "båse" hvor holdene normalt har siddet for sig selv, mere eller mindre slået sammen til én stor til semifinalerne.

Trofæet blev rullet ind, og så var det ellers tid til at finde de to finalister ved PGL Bukarest 2025.

FaZe på den ene side. Foto: HLTV.
Falcons på den anden side. Foto: HLTV.

Den første semifinale blev et dramatisk opgør mellem Falcons og FaZe, som Falcons endte med at vinde. For små to måneder siden tørnede netop de to hold også sammen i semifinaerne ved PGL Cluj-Napoca. Også dengang var det Falcons, der trak det længste strå.

Efter Falcons havde sikret sig den ene finaleplads, var det Virtus.pros banemænd fra kvartfinalerne, G2, der skulle forsøge at spille sig finalen med en sejr over Complexity.

Og det var lige nøjagtig hvad m0NESY og co. endte med at gøre.

Et kig inden for. Foto: HLTV.
PGL Bukarest-trofæet. Foto: HLTV.

Dermed stod det klart, at vinderen bliver enten Falcons eller G2. NiKo eller m0NESY. Hvem der vinder og løfter trofæet, finder vi ud af i skrivende stund, hvor finalen afvikles.

Gik man glip af kvartfinalerne og semifinalerne, så tøv ikke. PGL har samlet de bedste højdepunkter fra kampene fredag og lørdag.

Find, og se eller gense de bedste øjeblikke fra kvartfinalerne og semifinalerne ved PGL Bukarest, herunder.

Højdepunkter fra kvartfinalerne:

Højdepunkter fra semifinalerne:

Tilbage er der nu blot, at nyde finalen. Hvor m0NESY altså står overfor sit måske kommende hold. Men hvad der ellers kommer til at ske efter turneringen, er en helt anden sag. Der kommer dog helt sikkert til at ske ting og sager hos flere forskellige hold.

Hos nogle af de andre deltagende hold i Bukarest, såsom Astralis og også GamerLegion, så er fokus allerede vendt mod mandagens MRQ-kampe.

For selvom turneringer som PGL Bukarest er vigtige, og betyder noget, både på den korte og den lange bane, så er fokus primært på majoren. Turneringen over dem alle.

Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.