Louis Christensen spiller Counter-Strike med sine brødre.

Louis spiller CS med øjnene: Det har sat ham fri

17-årige Louis Christensen har fået en hel ny verden åbnet op for sig med ny teknologi.

Det kan godt være, at man ser sig lidt sur på Counter-Strike en gang imellem. Det kan være, man har en snyder imod sig eller en holdkammerat, der råber ukvemsord ad en.

Men Counter-Strike kan også være en positiv størrelse, og det er 17-årige Louis Christensen fra Ribe omegn et rigtig godt eksempel på.

Han lever med tetraplegisk cerebral parese, der gør det svært for ham at tale og bevæge sig frit.

Men ny teknologi har gjort, at Louis kan spille Counter-Strike selv, og det har ikke bare haft positive effekter, det har sat ham fri, fortæller Louis til Elsass Fonden.

Teknologien, som Louis bruger, er eyetracking, hvor en sensor registrerer Louis øjenbevægelser, og så programmer, der kan oversætte den registrering til for eksempel at styre en computer.

På en esportscamp, afholdt af Elsass Fonden, fik Louis installeret et nyt program, der oversætter hans blik på skærmen til kommandoer i Counter-Strike via overlay-knapper, så han kan bevæge sig rundt, skyde og kommunikere i spillet.

Og det har ifølge Louis selv sat ham fri.

Det betyder, at jeg har fået frihed til at gøre nogle af de ting, jeg vil. Jeg kan sige, hvordan jeg har det, eller hvad jeg tænker – ligesom mine brødre, fortæller Louis til Elsass Fonden.

Det har åbnet en helt ny verden for mig og givet mig muligheden for og lysten til at være mig selv. Før var jeg meget sammen med min mor eller Lars (Louis' hjælper, red.). Nu kan jeg være en teenager, der som alle andre måske ikke lige gider have sin mor ved siden af hele tiden.

Før havde jeg aldrig 5 minutter alene, for jeg var hele tiden afhængig af andre. Nu kan jeg få ro og bare være mig selv.

En ting er, at Louis nu kan spille CS i fred og ro som så mange af sine jævnaldrende. Noget andet er, at tiden i spillet træner Louis' øjne, nakke- og rygmuskler, der gør, at han er blevet meget hurtigere til at bruge sin talecomputer, som også gør brug af eyetracking.

Det betyder, at jeg er bedre til at spille, men det betyder også, at jeg er blevet langt hurtigere til at bruge min talecomputer, og dermed i stand til at tale hurtigere og udtrykke mig. Det er en kæmpe frihed, som også har givet mig troen på mig selv; friheden til selv at fejle og lære.

Nu går Louis til Counter-Strike en gang om ugen med Parasport Danmark, og drømmen er, at Counter-Strike engang kommer på programmet til De Paraolympiske Lege, og han kan repræsentere Danmark.

Sådan ser Louis skærm ud. Pistol-skin'et har han fået af sin bror.

Læs mere om historien HER.

#1(Med 0 svar)
13. april 2025 kl. 12:49
Ember
Sikke en dejlig historie. Hvor er Louis sej!
#2(Med 0 svar)
13. april 2025 kl. 12:52
mad0
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Guld Sæsonkort Sæson 18
Fed historie
#3(Med 1 svar)
13. april 2025 kl. 13:06
ClinT
Kage fra Dust2s 1års fødselsdag
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Jeg har haft Louis med flere på den beskrevne Elsass esports camp. Der tror jeg der var, omkring 3 spillere der spillede med øjnene. Derudover har vi andre smarte måder vi sørger for at støtte de unges udfordringer med motorikken i spillet på. Morten + Mikkel er bare er skide dygtige til at få lavet kreative løsninger der støtter de unge i deres udfordringer.. Generelt set er det bare en skide hyggelig uge hvor vi griner og får spillet noget computer!
Tror det er 3 år vi er på med esportscamp. Fantastisk
#7(Med 0 svar)
13. april 2025 kl. 18:28
unclejakes
Guld Sæsonkort Sæson 16
Sølv Sæsonkort Sæson 18
<3
#4(Med 0 svar)
13. april 2025 kl. 13:20
Martin
Dust2 fantasy vinder
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Dust2TV sub
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Streamer den unge makker?
#5(Med 0 svar)
13. april 2025 kl. 13:40
Nuntjako
En virkelig god historie at læse. Fedt at disse muligheder i dag eksisterer.
#6(Med 0 svar)
13. april 2025 kl. 16:09
Daddyblender
Fuck hvor sejt!
#8(Med 0 svar)
13. april 2025 kl. 19:56
Unlucky-Luke
<3
#9(Med 0 svar)
13. april 2025 kl. 21:57
brink
mega cool :D
#10(Med 0 svar)
14. april 2025 kl. 09:16
zypath
Kage fra Dust2s 1års fødselsdag
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Shit hvor vildt!
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.