Læs med herunder for at finde ud af, hvordan man kan spille CS2 på en Mac.

Sådan kan du spille CS2 på en Mac

Et nyt program lader dig spille CS2 på Mac.

Først lod det ikke til at være muligt at spille CS2 på en Mac, men det er der lavet om på.

Det skriver Dust2.dks amerikanske søsterside Dust2.us.

Programmet CrossOver udviklet af CodeWeavers lader dig nemlig spille CS2, selvom du sidder på en Mac.

CrossOver koster 520 kroner, hvilket altså med sikkerhed er en del billigere end, hvis man havde tænkt sig at købe en Windows-computer for at spille det nye Counter-Strike.

Det kræver samtidig, at du kører din Mac på macOS Ventura eller Sonoma og har enten en Apple Silicon eller Intel processor. Udviklerne har testet CS2 med disse og fundet, at man i hvert fald kan køre spillet sådan.

For at køre spillet skal man søge på Counter-Strike 2 inde i CrossOver-programmet og herefter trykke 'installer'. Har du downloadet den seneste CrossOver-version, bør du kunne spille spillet.

YouTuberen Andrew Tsai's Tips har også lavet et video på, hvordan man spiller CS2 gennem CrossOver. Den kan ses her.

#1(Med 0 svar)
20. oktober 2023 kl. 09:37
Martin
Dust2 fantasy vinder
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Dust2TV sub
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Du er tilbage Jeppe 🔥
#2(Med 0 svar)
21. oktober 2023 kl. 10:18
_kW
For fem år siden havde jeg været skeptisk over for gaming på mac, men Microsoft arbejder tilsyneladende ret hårdt på at flytte folk over på andre platforme 😁
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.