
ECSTATIC: "Det er en god følelse, ik?"
Dust2.dk til majoren i København
Der var kæmpe ekstase, da de danske helte fra ECSTATIC, i en presset runde sikrede sig en plads ved Elimination Stage.
Udenfor spillerområdet, var det også to nervøse ejere, der vibrerede af nervøsitet, deres spænding næsten uudholdelig. Thomas Sinding pacede frem og tilbage med en ihærdighed, der fik hans skridttæller til at arbejde overtid, mens medejer zipeL forsvandt diskret bag en væg, som om han forsøgte at skjule sig fra spændingen.
Efter kampen fangede Dust2.dk både Nodios og casle til en kommentar.
Her var det en glad spiller og coach, der kunne fortælle, at eventyret ikke slutter ved næste stadie, men at de jagter Royal Arena.
Jeg tænker, at for mig er det fedt at være i Legend Stage(Elimination Stage). Men nu vil man gerne i arenaen, ikke? Om man ryger ud ved 2-3, eller lige kommer af Legend Stage, for mig er det sådan lidt, ikke whatever, men man vil gerne videre til arenaen. Det ville være det fedeste.
Derudover fortæller Nodios, at hans drømmemodstander er Vitality, og det er der en god grund til, da casle giver svaret på det.