Dust2.dk fangede TeSeS kort efter kampen mod FaZe.

TeSeS fortæller: Det gamle HEROIC spillede stadig bedre

HEROIC bliver ved med at imponere i København.

Det var ikke kun i Opening Stage, HEROIC var stærke.

Allerede fra startskuddet i Elimination Stage mod FaZe viste de danske tropper høj klasse, og det endte derfor også med en flot sejr på 13-10.

Dust2.dk fangede derfor også en utrolig glad TeSeS efter opgøret, som satte et par ord på følelserne efter en så flot sejr.

Det er sindssygt fedt. Jeg er virkelig stolt af drengene, og hvor godt vi har gjort det. Det viser bare, at vi fortsætter med det, vi har gjort før, og vi snakker meget om, at det er ligemeget, om vi er 1-0 eller 2-0, det er det samme, vi skal ind og gøre uanset hvad, og det synes jeg virkelig, vi har bevist over for os selv, at vi kan. Det synes jeg er noget af det vigtigste på et hold, at ligemeget hvilket situation, man står i, så er man fuld fokus, fortæller TeSeS.

HEROIC er gået 4-0 til majoren indtil videre, efter de gik 3-0 i Opening Stage og nu har vundet åbningskampen i Elimination Stage.

For TeSeS og kompagni gælder det først og fremmest om at udvikle sig for hver kamp, da de er et nyt hold, men for den rutinerede riffelspiller sigter han endnu højere og går efter major-trofæet.

Vi er et nyt hold, så det er svært at sige, hvornår man skal være tilfreds. For mig personligt er jeg tilfreds, når jeg kan mærke, vi har gjort gode fremskridt. Det har vi nu, men vi skal blive ved med at vise det, og selvom vi taber, skal vi gøre fremskridt. Vi har ikke haft så mange turneringer, hvor vi har tabt og vundet endnu, så vi skal igennem alle de her oplevelser, hvor vi skal opleve det sammen og se, hvordan vi reagerer og tackler situationerne, så vi kan forbedre dem og blive endnu bedre.

For mig personligt vil jeg vinde majoren, og når jeg har gjort det, er jeg tilfreds.

Selvom det nye, internationale HEROIC har vist gode takter, vil TeSeS ikke sige, at de er bedre end det gamle holdkort.

Faktisk føler danskeren, at det gamle hold var 10% bedre i forhold til, hvor det nye står nu, men på andre parametre er det nye hold faktisk bedre, afslører han.

Jeg ved det faktisk ikke. Jeg synes, det er virkelig svært at svare på, for rent spillemæssigt, så spillede vi 10% bedre og mere 'consistent' med det gamle hold, fordi kommunikationen var bedre, og det bare er nemmere at spille på et nationalt hold, hvor du snakker det samme sprog, og der ikke er de her små misforståelser. Så på den front spillede vi bedre dengang, men det er også noget andet (nu red.).

Vi har et mix af kulture og prøver at være på samme side, og det synes jeg, vi har gjort virkelig godt med det her hold. Jeg kan mærke, vi er fem spillere, træneren og hele vores staff bagved, som arbejder i samme retning og vil det samme, så på den front synes jeg, vi er endnu bedre end det gamle hold.

Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.