
19. april 2024 kl. 21:27
Tyrkere besejrer Sashi
Desværre kunne det nye Sashi-mandskab ikke holde stimen kørende.
Den sensationelle sejr over Cloud9 blev desværre ikke efterfulgt af endnu en.
Sashi måtte nemlig se sig slået af Eternal Fire fredag aften i deres anden kamp i den lukkede kvalifikation til Esports World Cup 2024.
Det startede ellers godt for Sashi, som kom foran 8-4 og 10-6 på første map, men desværre gik det ned ad bakke herfra. Herfra tabte Sashi nemlig syv ud af otte runder, hvorfor første map endte 11-13.
Så kunne man håbe, at det vendte på map to, men Eternal Fire viste, hvorfor de havde valgt Vertigo. Efter en tæt første halvleg blev Sashi nemlig kørt over efter sideskiftet og præsterede kun seks runder i alt.
Håbet er dog ikke ude for Sashi endnu. Lørdag skal de nemlig møde enten Cloud9 eller BetBoom om en plads i den afgørende kamp.
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.
Seneste aktivitet
Her er Astralis’ konkurrenter i Kasakhstan
(0)
Endelig: NIP er tilbage på den store scene
(5)
Video: Sådan lyder et 0-13-nederlag
(0)
Dust1.dk vender tilbage: Mindre CS og mere drama
(31)
Mongolsk hold skifter ud kort efter BLAST Open
(0)
BabyDillars - søger spillere til 4 div. spot
(3)
brink søger hold Lurker / IGL
(17)
Grafiker
(0)
Russere vinder den asiatiske Astana-kvalifikation
(0)
Streamer køber skins for millioner af kroner
(3)
Nu spiller NIP om en plads til PGL Astana
(4)
V0lt søger hold
(2)
Zengo Søger hold (3.1k elo)
(13)
🎯 Sørby Riot søger en AWP til 4. division! 🔥
(0)
Dansk caster nørder den i ny video
(0)
VAC
(0)
Ascend søger 2 spillere til 3 div!
(7)
Kilder frikender Sashi for matchfixing
(4)