
Danskerhold er tilbage på sejrssporet
Det startede yderst lovende for danske marie og hendes hold, FlyQuest RED, da de i slutningen af februar vandt deres første kamp i den nordamerikanske udgave af ESL Impact Leagues syvende sæson.
Ovenpå den gode start kom marie og kompagni dog hurtigt ned på jorden igen, da de i begyndelsen af måneden tabte 0-2 til Supernova Comets i deres anden kamp. Opgøret endte med to gange 13-11 til Supernova Comets.
En uge efter nederlaget til Supernova Comets skulle marie og holdkammeraterne igen i kamp. Denne gang, for lidt over en uge siden, ventede Nouns fe. Her kom marie og tropperne igen tilbage på sejrssporet, da de vandt samlet 2-0 med cifrene 13-9 og 13-11.
Natten til torsdag i denne uge skulle marie og resten af FlyQuest RED-holdet så igen i kamp. Her formåede de at forblive på sejrssporet med en 2-0-sejr over Nyx Empyre.
marie spillede en flot kamp i opgøret, der endte 13-5 og 13-2. Danskeren sluttede med 30 kills og en rating på 1,42, kun overgået af holdkammraterne BibiAhn og vanessa.
Med sejrene i deres to seneste kampe indtager marie og FlyQuest RED en foreløbig andenplads, om end det er tæt i toppen.
Inden femte runde er danskerholdet á point med Lumen fe og Black Mold. De tre hold har alle ni points efter fire kampe, og deler den andenplads, der sammen med førstepladsen giver en billet videre til LAN-finalerne i den 7. udgave af ESL Impact League.
Supernova Comets fører den nordamerikanske ESL Impact League-turnering med maksimumpoint efter fire kampe. Femte spillerunde er fortsat ikke programsat.
Danskerne i Europa
I den europæiske ESL Impact League-turnering deltager yderligere to danskerhold - ramziiNs NIP Impact og KiTKaTs Spray and Slay.
De to danskerhold har begge fået en godkendt start i jagten på de fire billetter videre fra Europa til LAN-finalerne. ramziiN og NIP Impact topper deres gruppe, gruppe B, efter to kampe, mens KiTKaTs hold har hentet én sejr i løbet af deres første to kampe.
NIP Impact åbnede med en sejr over BIGs kvindehold i slutningen af februar måned. Den sejr blev for ti dage siden fulgt op med en 2-0-sejr over polske Akuma.
NIPs kvinder deler førstepladsen i gruppe B med både Eco Warriors og BIG EQUIPA, mens ramziiN og co. har spillet en kamp mindre. De har en kamp til gode mod finske AKA HERO KAJO.
Gruppe A toppes ikke overraskende af Imperial Valkyries, der ligesom NIP Impact har maksimumpoint efter to kampe, og en kamp i hånden.
Russiske DMS og franske Prototype Blaze har samme antal point som Imperials kvinder, om end de begge har spillet en kamp mere.
KiTKaTs Spray and Slay ligger i den kedelige ende af tabellen, men også de har en kamp til gode, og det er netop imod Imperial.
Efter at have vundet deres første kamp mod CS2News Ladies, tabte KiTKaT og holdkammeraterne i sidste uge deres anden kamp til russiske DMS.
De to kampe der mangler at blive afviklet i Europa, i både gruppe A og B, er endnu ikke programsat.
Kampene i fjerde spillerunde er heller ikke programsat endnu. Grupperne i den europæiske kan findes her.