
XYP9X' MOUZ ER FINALEKLAR I LISSABON
To kampe og to sejre. Det er facit for Xyp9x i sin midlertidige rolle som vikariende cheftræner for MOUZ.
Den anden sejr kom lørdag aften, Xyp9x og MOUZ-tropperne besejrede tyrkiske Eternal Fire i den første af lørdagens to semifinaler i BLAST Open Lissabon 2025.
Det blev en meget lige semifinale mellem de to mandskaber, som MOUZ endte med at vinde samlet 2-0 efter to tætte maps.
På MOUZ' eget map, Nuke, kunne Xyp9x se sine spillere bringe sig foran 9-3 inden pausen. Eternal Fire kom flot igen efer pausen, hvor de holdt det spændende frem til sidste runde, inden MOUZ kunne sikre en smal 13-11-sejr.
Efterfølgende, på tyrkernes map - Dust2 - var det noget tættere inden pausen. Her stod det 7-5 til det tyrkiske mandskab.
Sidebyttet bekom MOUZ bedst, også selvom de hurtigt kom bagud 5-9. Herefter diskede de op med en gang flot spil på T-siden, som rakte til en 13-10-sejr.
Sejren betyder selv sagt, at MOUZ er klar til søndagens finale i BLAST Open. Her møder de enten Vitality eller Spirit.
Ender det med at blive Vitality, så får vi en gentagelse af finalen i den 21. udgave af ESL Pro League.
Så er det i øvrigt den tredje turnering i træk, at MOUZ når hele vejen til finalen. Først var PGL Cluj-Napoca, efterfulgt af Pro League, og nu ved BLAST Open.