
ECSTATIC jorder Sashi i derby
16 hold er med i gruppespillet, og de kan alle møde hinanden i swiss-formatet.
Alligevel blev skæbnen, at de to danske hold i Galaxy Battle 2025 Phase 1 skulle møde hinanden i deres første kamp.
ECSTATIC og Sashi kæmper begge om at spille sig videre til slutspillet, hvor gla1ve i ENCE og raalz og kraghen i 9INE venter.
Men vi klager ikke. Det danske derby er altid spændende, specielt når det gælder de to hold, der kæmper om at være det næstbedste hold i Danmark.
I 2025 har ECSTATIC vristet den titel fra Sashi Esport, da de vandt den seneste sæson af POWER Ligaen og overhalede dem på Valves verdensrangliste. Tricked skal forsøge at blande sig mellem de to, men de har ikke fået hul på bylden endnu i forhold til ranglisterne.
Og ECSTATIC forsvarede også deres titel i dag med en sikker 2-0 sejr over Sashi, så det blev ikke i denne omgang, at HUNDENs hemmelige planer blev ført til fulde.
Faktisk blev Sashi kørt over. 13-6 på Train, 13-4 på Anubis. Hvis de skal finde et lyspunkt i kampen, så må det være, at den nye tilføjelse, Beccie, endte øverst på scoreboardet for holdet.
Dagens resultat har ikke afgørende betydning i turneringen endnu for de to hold, da der skal tre sejre eller tre nederlag til, før man er færdig i gruppespillet.