Tidligere coach langer ud efter verdensstjerne
Den tidligere EG-assistenttræner EVY holder sig ikke tilbage, når snakken falder på hans tidligere holdkammerater.
EVY tager nemlig bladet fra munden i et interview med franske 1pv.fr.
Mandskabet blev samlet i starten af 2022, og her var det med Stewie2K i front som holdets klart største stjerne. Det var dog ikke en stor begejstring fra EG-coachene, da muligheden for at hente amerikaneren bød sig.
Damien (maLeK red.) havde fået fortalt, at Stewie nærmest var blacklistet, og at han ikke var en god IGL, men andre folk og EG mente, at Stewie skulle hentes, fordi de troede på ham. Damien var meget tøvende, men EG pressede på, fordi de ville have ham, 'han er en superstjerne, han har vundet en major, han er den bedste spiller i USA' osv, og til sidst gav Damien efter og accepterede Stewie.
I chok over problembarn
Stewie2K blev hentet ind sammen med autimatic og RUSH, som sammen med CeRq og Brehze skulle være med til at løfte EG tilbage til toppen af Counter-Strike.
Hurtigt viste det sig dog, at bekymringerne over at hente Stewie2K var velbegrundede, da problemerne viste sig fra dag ét.
EG gjorde det klart, at Damien ville have frie tøjler, når det gjaldt spillerændringer, og frie tøjler til at lave et system med videre - anderledes så det dog ud på vores første træningsdag, hvor vi bare kiggede på hinanden og var i chok. Med hensyn til attitude lignede det en kamp på FACEIT. Vi forstod ikke, hvorfor Stewie ikke fortalte, hvad der skete, når han døde, vi forstod ikke, at han ikke gav info hele tiden, at han havde en 'for sjov'-tilgang til spillet, og at han blev meget sur.
Tingene blev ikke just bedre, som holdet blev spillet mere sammen, og allerede senere i den første uge, var der problemer igen.
Denne gang var det dog ikke på serveren, da det i stedet blev til problemer mellem maLeK, som var holdets coach, og Stewie2K i træningslokalet.
Fra dag fem eller seks ville Stewie ikke sige hej til Damien, når vi gik ind i rummet. Når Damien snakkede, vendte han (Stewie red.) sig mod sin PC og lyttede ikke efter. Af og til ville Stewie lytte til Damien for derefter at vende sig om og simpelthen ikke give et svar. En af de værste ting, jeg har set, var at han nægtede taktiske pauser. Damien kunne spørge efter en taktisk pause, men Stewie ville bare sige nej. Det har jeg aldrig set før, og det startede allerede i vores første officielle kamp.
Både maLeK og EVY fik sparket i starten af maj, og sidenhen er der sket en hel masse på spillerfronten. Der er dog ikke blevet skiftet ud endnu, da EG i stedet har hentet yderligere to mandskaber ind under banneret med planerne om at have et flydende 15-mands-hold i 2023.
To sider til hver historie
Efter angrebet mod Stewie2K har den tidligere majorvinder kommenteret kort på situationen på Twitter.
Her skriver verdensstjernen, at der er to sider til alle historier, og at EVY overdramatiserer situationen markant. Stewie skriver dog også, at det er tid til at fortælle hans side af sagen, hvorfor han vil gå live på Twitch senere torsdag og fortælle yderligere om hele situationen.