Stewie2K åben for CS-comeback
Efter mere end ét år hos Evil Geniuses er Stewie2K endelig ledig på markedet.
Det afslørede den tidligere Cloud9-spiller sent søndag aften.
I forbindelse med at være ledig på markedet understreger Stewie2K, at han aldrig helt har lukket døren for Counter-Strike, da major-vinderen er åben overfor et comeback.
At være væk fra CS betyder ikke, at jeg lukkede dørene. Jeg er klar på at grinde, da jeg altid har elsket det, og hvis tiden kommer, hvor jeg er nødt til at grinde og konkurrere på det højeste niveau igen, er jeg klar til det.
Gennem sin CS:GO-karriere har Stewie2K repræsenteret en håndfuld af tophold, heriblandt SK, Liquid, Cloud9 og Evil Geniuses.
Den 25-årige rifler er mest kendt for perioden under Cloud9, hvor han sammen med resten af sit hold vandt ELEAGUE Boston Major 2018.
EG-drama
Stewie2Ks seneste tid som spiller var under Evil Geniuses-banneret, der var præget af drama og dårlige resultater.
Den tidligere assistenttræner hos EG, EVY, langede blandt andet ud efter Stewie2K, da han beskrev den 25-årige for et problembarn, der ikke gav information og surmulede.
EG gjorde det klart, at Damien (maLeK, red) ville have frie tøjler, når det gjaldt spillerændringer, og frie tøjler til at lave et system med videre - anderledes så det dog ud på vores første træningsdag, hvor vi bare kiggede på hinanden og var i chok. Med hensyn til attitude lignede det en kamp på FACEIT. Vi forstod ikke, hvorfor Stewie ikke fortalte, hvad der skete, når han døde, vi forstod ikke, at han ikke gav info hele tiden, at han havde en 'for sjov'-tilgang til spillet, og at han blev meget sur.
Efterfulgt af en længere periode med dårlige resultater valgte Stewie2K i stedet også at fokusere på at streame fremfor at konkurrere i CS:GO.