
zonic: "Jeg er bange for, at vi møder et Vitality på 100 procent"
Dust2.dk ved BLAST Premier Spring Groups 2024
Det var en tilfreds zonic, da efter sejren over OG, kunne fortælle, at det er dejligt at se holdet få løst nogle problemer fra i går og rykke sig fra gårdagens nederlag:
Jeg vil sige, at i forhold til i går, der er det et helt andet hold, der møder op i i dag. Jeg havde en god snak i går og fik også nogle ting på plads. Man kan godt mærke, at når man er startet på seks maps på fem dage, at det begrænser, hvor meget man kan nå.
Og så mødte vi bare en god modstander i går, så det er dejligt at se, at på trods af OG faktisk spillede fint, så var der mange af de ting, som vi havde problemer med i går, som vi fik løst i dag. Det er dejligt at se, at vi rykker sådan.
Det er derfor, at det er så vigtigt, at man også får spillet lidt officielle kampe, fordi det er der, man virkelig kan se ens fejl.
Hvor meget kan man egentligt nå at rette på, og hvor meget kan man egentlig nå at ændre efter sådan en enkelt kamp?
Det er åbenbart en hel CT-side på Ancient, fordi det var en del bedre i dag. Vi var også lidt klogere på map-poolen i dag, end vi var i går, og det gjorde, at vi kunne sætte mere tid af til at fokusere en del mere på vores spil, frem for egentlig at forberede så meget mod OG.
Normalt er jeg jo vant til at have hold, hvor vi har spillet sammen i lang tid og egentlig bare kan vælge ud fra vores playbook, hvad vi gerne vil køre. Hvad der virker mod det, vi ser. Men det føler jeg lidt, at det gik lidt galt i går. Og så havde mig og Marco (Snappi, red.) en snak, hvor vi så blev enige om, at det ville være bedre bare at kigge på vores eget spil. Fordi det er du nødt til at have løst før, at du kan kigge mere på modstanderen, og det virker i dag.
Mødet mod tidligere arbejdsgiver
Astralis slog tidligere på tirsdagen Vitality, hvilket betyder Falcons efter sejren over OG, står i en elimineringskamp mod zonic, Magisk og Lars Robls tidligere arbejdsgiver.
zonic forventer ikke en sejr til Falcons-mandskabet, men håber på at holdet viser tænder i kampen mod verdensetteren, hvilket vil være tilfredsstillende for coachen.
Det havde været mod mit gamle hold uanset hvad, men jeg håber, det bliver en fed kamp, og jeg håber, vi giver dem noget modstand.
Nu ved jeg jo godt, hvordan de arbejder, og jeg ved også godt, at de her kampe, de spiller her, altså det er deres opstart, det er deres bootcamp, og jeg tror, at det, at de tabte i dag, har gjort dem sure, så jeg er bange for, at vi møder et Vitality på 100 procent, som rigtig gerne vil vinde, og så tror jeg også rigtig gerne, de vil slå mig, Lars og Emil.Hvis vi kan spille bare en lille smule op med dem, så ville jeg være tilfreds, men at skulle stå og have store forventninger, selvom vi går ind og gør alt, hvad vi kan, men hvis vi har store forventninger med så lidt tid, som vi har haft sammen, så tror jeg, at man bliver ret nemt skuffet.
Så hvis vi kan vise lidt tænder her og der, så vi kan se, at okay, der er faktisk nogle ting, vi kan tage med, så vil jeg være rigtig stolt.