nicoodoz har stadig tiltro til holdet.

📺 nicoodoz: "Vi har tabt to Bo1-kampe, det er ikke verdens undergang"

Det står skidt til for HEROIC.

Se hele videointerviewet i bunden af artiklen.

En fantastisk start er lige pludselig blevet vendt til det værre.

HEROIC, som gik 3-0 i Opening Stage og 1-0 i Elimination Stage er nu 1-2 og blot ét enkelt nederlag fra et tidligt major-exit inden Royal Arena.

Den seneste fiasko kom til Virtus.pro, som besejrede danskerne 13-6, men ifølge nicoodoz, som Dust2.dk mødte efter kampen, var det slet ikke så ensidigt.

Jeg synes, at scoren ser meget værre ud, end kampen er, fordi vi taber to eller tre runder på, at vi ikke har et defuse kit, og vi ikke snakker godt nok sammen om, hvem der skal sætte sig på bomben, og hvornår vi skal sætte os på bomben. Så det var forholdsvis dårlig kommunikation, der gør, at vi ender med at tabe de runder, vi måske skulle have vundet.

På A Site har vi en 1v3, hvor han ender med at skyde ham, der defuser, igennem smoken fra Donut.

Det er nogle dumme fejl, der gør, at vi aldrig får bygget en økonomi som CT, og det er hårdt.

Selvom det ikke ser optimalt ud for HEROIC nu, så er det dog ikke noget, der bekymrer AWP-spilleren.

Til Dust2.dk fortæller nicoodooz nemlig, at det ikke er verdens undergang at være 1-2 nu, da det er de mindre tilgivende Bo1-kampe, holdet har tabt.

Vi har tabt to Bo1-kampe, så det er ikke verdens undergang. Når vi kommer over i Bo3-kampe, har man stadig to chancer for at komme tilbage, hvis man smider et map. Det handler bare om at være selvsikre og fokusere på næste kamp.

Da Dust2.dk interviewede TeSeS tidligere i turneringen snakkede han om, at holdet først og fremmest ville være tilfredse, hvis bare de udviklede sig i den rigtige retning.

nicoodoz fortæller dog, at de ikke er et sted nu, hvor han er tilfreds med spillet på serveren, og vi endnu har til gode at se et HEROIC i topform.

Vi kan være meget bedre, og det kommer vi også til at vise i morgen fra Bo3'erne.

HEROIC er sammen med FaZe og G2 gået 1-2 til majoren.

#1(Med 0 svar)
23. marts 2024 kl. 21:43
Unlucky-Luke
"Vi kan være meget bedre, og det kommer vi også til at vise i morgen fra Bo3'erne."

Ja det kom i så ikke til at vise...... langt fra.
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.