
Astralis vinder et tæt slag 500
To gange 13-11. Det var nok for Astralis til at sikre sig en plads i finalen i BLAST Rising-eventen, RES Showdown 1, der fungerer som den lukkede europæiske kvalifikation til BLAST Open Lissabon 20025.
Men det holdt altså hårdt for Astralis i opgøret mod bulgarske 500. Det blev to tætte maps, som begge sluttede med en smal Astralis/sejr. På begge maps var det helt lige, 6-6, før sidebyttet.
På det første map, Ancient, som 500 havde valgt, havde danskerne ellers muligheden for, at afgøre det allerede ved stillingen 12-8. De formåede dog ikke at lukke det med deres tre første matchpoints. Først i fjerde og sidste forsøg fik de sikret sig en samlet 1-0-føring.
Efterfølgende, på danskernes eget map, Nuke, kom de fra baghjul to gange efter sideskiftet. Nede 7-9 fik de først spillet sig foran med 10-9, inden 500 igen kom foran. Nede 10-11 slog Astralis dog turboen til, og vandt de sidste tre runder.


![]() |
K - D | +/- | ADR | KAST | Rating 2.1 |
---|---|---|---|---|---|
![]() |
33 - 42 | -9 | 84.2 | 70.8% | 1.03 |
![]() |
34 - 39 | -5 | 68.8 | 60.4% | 0.99 |
![]() |
29 - 37 | -8 | 82.4 | 70.8% | 0.93 |
![]() |
26 - 31 | -5 | 56.0 | 64.6% | 0.81 |
![]() |
22 - 40 | -18 | 56.7 | 56.2% | 0.66 |
K - D | +/- | ADR | KAST | Rating 2.1 | |
---|---|---|---|---|---|
![]() |
42 - 29 | +13 | 87.5 | 79.2% | 1.32 |
![]() |
40 - 33 | +7 | 90.0 | 72.9% | 1.29 |
![]() |
38 - 22 | +16 | 79.2 | 89.6% | 1.29 |
![]() |
31 - 32 | -1 | 81.3 | 83.3% | 1.11 |
![]() |
38 - 31 | +7 | 84.4 | 72.9% | 1.10 |


Med sejren er Astralis klar til finalen i den lukkede europæiske BLAST Open-kvalifikation. Her skal de op imod russiske PARIVISION, anført af Jame, efter Jame og kompagni tidligere søndag besejrede HEROIC i den anden semifinale.
Mødet mellem Astralis og PARIVISION starter klokken 17:30. Vinderen sikrer sig den ene europæiske billet til BLAST Open Lissabon, hvor storhold som Spirit, Vitality, NAVI og G2 venter.




![]() ![]() |
K - D | +/- | ADR | KAST | Rating 2.1 |
---|---|---|---|---|---|
![]() |
43 - 47 | -4 | 83.2 | 77.3% | 1.09 |
![]() |
46 - 42 | +4 | 67.9 | 77.3% | 0.98 |
![]() |
40 - 37 | +3 | 64.0 | 77.3% | 0.94 |
![]() |
38 - 51 | -13 | 64.7 | 63.6% | 0.86 |
![]() |
35 - 47 | -12 | 64.1 | 57.6% | 0.81 |
K - D | +/- | ADR | KAST | Rating 2.1 | |
---|---|---|---|---|---|
![]() |
59 - 42 | +17 | 97.8 | 80.3% | 1.42 |
![]() |
48 - 45 | +3 | 82.7 | 75.8% | 1.13 |
![]() |
43 - 35 | +8 | 72.1 | 77.3% | 1.11 |
![]() |
33 - 43 | -10 | 66.7 | 72.7% | 0.91 |
![]() |
36 - 39 | -3 | 58.0 | 71.2% | 0.89 |














Finalen kan ses herunder, eller med dansk kommentering på Retake:
Derudover har han 1.02 rating, helt det samme som Jabbi og kun 0.03 mindre end stavn på 1.05.. Cadian helt nede på 0.90. Den sidste månede er staehr faktisk bedre rated end både jabbi og cadian ;)
Men som sædvanlig er dine kommentarer velovervejet og korrekte!
weKz bruger super god argumentation hvorfor staehr og jabbi er kæmpe stjerner med 1.02 rating.. faktisk blandt de 10 bedste spillere i verden.
Jabbi top 3 lurker og staehr top 3 riffler sammen med Niko og donk!
De smadrer spirit og alle andre hold der tør battle dem.. firepower helt i top!!!
Or not..
Men vi kan jo spørge ham😃
Jeg forholder mig jo altid til facts og stats som er at staerh har 51/100 i firepower og slutter dårligste riffler alle kampe alle dage.
Se dev1ce den champ. 81/100 firepower og bare en fryd for øjet
Ser du kampen?
Stavn 20 kills og topfragger.
Staehr 9 kills og dårligste riffler.
Device på 9 kills som sædvanlig trækker han Astralis ned, botten har ikke Astralis standard…. KICK HAM!! De doomed uden staehr og jabbi
Der er ikke noget mærkeligt i at han slutter nederst i den her kamp.
Kom nu bro. Vis du har bare en flig af cs viden.
1) 7 kills mindre er meget!!
2) stavn havde over dobbelt så mange kills da halvdelen af mappet var spillet.
Nu spørger jeg igen. Har du tænkt dig at blive ved med at trolle?
Dine facts du kommer med er mangelfulde og du har tydeligvis ingen taktisk sans
Ps uanset hvor meget du end prøver, så bliver du aldrig som Hunt 🙂 du må nøjes med at være fan 😝
Staehr har været snart 2 år på holdet. Han har haft alle de gode roller han skulle have uden at gribe chancen. For det kræver et højt topniveau og et stabilt spil.
Inferno spiller han pit på a. Stærk position😊😃
Hvem gider være som Hunt? No offense til Hunt.
Staehrs sidste 5 astralis kampe færdigspillet.
Nr 1 mod spirit med 0.82 rating.
3x4. plads (kun igl lavere)
1x5. Plads og sidst.
Går en kamp længere tilbage sluttede han også nr 4 foran cadian.
Mellem dig og mig. Nævn en god staehr kamp i år 2025?
Men ct rollerne er vel ikke så interessant igen medmindre du spiller solo anker på MIR eller andre skod maps. Det gør han ikke engang.
Ærligt tror jeg ikke engang selv at astralis ved hvordan de spiller t siden med roller.
Eneste klare rolle er jabbi der lurker
Og som jeg har sagt før.
Roller er ingen undskyldning for at være dårlig.
Må jeg spørge hvor gammel du er? 😄
Hvilke svar fisker du egentlig efter med roller.
Første halvleg af inferno har stavn pushed bananen med cadian bagved.
Staerh har fulgt dev1ce og jabbi de fleste runder som duo/trio.
Uden held..
Så nu spørger jeg for tredje gang. Why Are you trolling my friend?
Ligesom de såkaldte "facts" du kommer med.
Jeg kan give dig en ledetråd. Jeg spillede det første counter strike spil (halflife) lige da det kom ud i tidernes morgen og har spillet samtlige udgaver af cs der har været lige siden
Du har godt observeret at jeg tager pis på alt du skriver fordi det simpelhen er så komisk ikke? 😂
Du er ligesom en tæge der bider sig fast, ligemeget hvor mange gange jeg fjerner den🤣
Vær dog den voksne, hvis du mener at han er så stor en troll? :)
Lad os være ærlige, er vi ikke alle sammen godt klar over han ikke er en dag over 16? 😂
Desuden har jeg opgivet diskussionen.
Det er ikke mere end små 3 måneder siden at br0 var holdets bitch.
Så når flere brugere herinde giver staehrs roller i snart 2 år for astralis skylden for at han spiller så dårligt - Så er det bedre at lade dem være i troen.
Man kan jo bare tælle hvor mange majoren som astralis har deltaget til i cs2 for at se om de har det rigtige lineup.
+1
Det er mig en gåde, at man kan hate på den spiller, som spiller alle bitch rollerne, og forventer at han ligger på det højeste antal "kills" som åbenbart er en vigtig faktor, skidt pyt med den egentlige impact! 🤪
Staerh laver tilgengæld nogle hovedet under armen plays lidt for ofte. Men han laver også mange gode plays som egentlig holder dem inde i kampen, men det kan man jo ikke se ud fra det egentlige scorebord.
Anyways tak for et par gode grin, ved ikke hvad der her er for en ny Hunt fanboy vi ser lyset af 😅
At jeg ikke fatter hvad hans rolle er når han spiller pit på inferno, ja den må jeg tage på min kappe, der skal jeg nok være lidt skarpere..
Jeg skrev tidligere til ham om staehr måske var blevet hans uønskede papfar, men jeg tror sku egentlig mere på det er ham selv der er blevet hunts uønskede lillebror 😭
Jeg har dog flere gange været ved at skrive en LAAANG roman hvor jeg forklarede ham klart og simpelt hvordan cs og roller hænger sammen, men jeg nægter simpelhen at bruge tiden på det 😂
Gider ikke blive dummere
Så tak for at støtte op👍
Det er tilgengæld mig en gåde at DU ikke kan huske længere tilbage end igår.
Staehr har været 1 år og 7 måneder på holdet. Han har ikke haft alle bitch rollerne.
Men jeg gider ikke blive ved med at gentage mig selv.
At du kalder mig for ny Hunt fanboy viser jo bare hvor blank du er.
DET HER ER ASTRALIS!
LIGEGYLDIGT HVOR DÅRLIGE ROLLER DU HAR SKAL DU STADIG PRÆSTERE PÅ ET HØJERE NIVEAU.
Lige et heads up. Næste gang du snakker lort, svarer jeg dig ikke
Jeg er helt sikkert enig med dig i, at du bør præsentere bedre på serveren til den løn de render rundt og får hos DKs flagskib, og det gælder altså alle 5 spillere, og ikke blot Staerh.
Det er ikke mere end et par kampe siden, at han var den bærende faktor på deres inferno win, og han har haft flere gode maps/momenter og har af flere gange været det eneste lyspunkt på holdet.
Uagtet hvilke roller du spillere, så skal du jo selvfølgelig også kunne vinde dine dueller, så nej man kan bestemt ikke kun bruge rollerne som en argumentation for at smide en dårlig rating ej heller.
'den nye Hunt fanboy' det skal læses med et glimt i øjet. Og jeg hentyder lidt til den spøjse måde at forholde sig til de spørgsmål man bliver stillet, som du let glider hen over. Jeg kan også rigtig godt lide Hunt vil jeg lige tilføje, så det var ikke et diss :D
Snart 30 år i csgo verdenen
Jeg har aldrig hørt den været kaldt ORB. Jeg er til gengæld rimelig sikker på, at du tror de kalder den ORB på streams, men det er altså AWP udtalt som et ord.,
Nej nu gætter du bare
Om man så er 42 eller 12 (for det er åbenbart sejt at være gammel, når man diskutere herinde? Bare lige til info) :)
Rygtet gik på Team Humle med pimp ved roret brugte ordet orb meget
Troede du var blevet lagt i seng af dine forældre nu
Men kan også se du har travlt med andre nu, du god til at skabe venner 😍
Men hey. Forsat god aften Hunt fra wish
Selv god aften mr. Troll
Du er 40 år og stiller mærkelige spørgsmål.
Jeg kunne kalde den for Børge og du ville stadig vide hvad jeg snakker om.
Så hvorfor er det egentlig at du har meldt dig på banen?
Vi sidder og diskutere om nogen har kaldt den ob (skrevet) eller ej, det er vel fair?
Men pls lad være med at spilde min tid en anden gang..
Gør noget ved ham Rasmus.
Han byder sig til med en negativ kommentar for kun at sætte mig i dårligt lys.
Er det måden det gøres på herinde på hjemmesiden??.
Samtalen handlede om astralis niveau.
Hvis du virkelig syntes det er så spændende at snakke om så lad os snakke om din mangel på stavning da du skrev ob.
Det er også pænt uinteressant ikke.
Hvad vil du helst have næste gang:
At jeg melder dig til admin eller jeg bare ignorerer dine beskeder?
Jeg melder dig nu stadigvæk til Admin. For det her er simpelthen til grin! Magen til tastaturkriger skal man da lede længe efter. Knægt altså!
Jeg ANEDE ikke hvad du snakkede om, da du skrev orb.
God aften
Well played BEDST
1.02 rating er sgu da også super ringe for et astralis hold der møder tier 2 hold.
Ud med jabbi og staehr!!!
Staehr sluttede endnu engang som den næste dårligste spiller efter cadian og 7ne dårligst af alle 10 spillere.
Lå med en ADR på under 20 efter 10 runder.
Jeg kan sgu godt forstå at stavn engang imellem føler sig presset og misser sine skud når han skal spille for 2 spillere
Du skulle prøve at se eksperterne snakke om Astralis efter kampene, der er det sku aldrig staehr der får hug, men det er kun ham der får hug af dig 😂
Astralis ville godt nok være doomed uden dem
1.32 rating og endnu engang bærer stavn og Dev1ce holdet. Det er også nødvendigt hvis de skal slå 2 major vindere og et parivision hold der umiddelbart er en del stærkere end astralis


Så dumme runder at tabe