Tilmeldingen til POWER Ligaen lukker
08D : 23T : 31M : 15S
dusT (yderst til højre) arbejdede som ekspert ved den rumænske turnering.

PGL roses: Betalinger lavet med det samme

Der gik ikke længe, før betalinger fra PGL Cluj-Napoca blev lavet.

Man har tidligere hørt den samme, kedelige historie med nogle turneringsarrangørerer, som er forsinkede eller meget langsomme med udbetaling af løn og præmiepenge.

Sagen er helt anderledes med PGL, da nogle på sociale melder, at de allerede nu har modtaget enten sin løn eller præmiepenge, selvom turneringen sluttede for bare tre dage siden.

Det har blandt andre Pimp afsløret på X.

Jeg blev betalt for mit arbejde ved PGL Cluj-Napoca mindre end 12 timer efter, at jeg kom hjem.

Generelt er turneringsarrangører gode til at overholde fair betalingsfrister, men PGL tager det til et nyt niveau. Som freelancer kan jeg kun værdsætte det, skriver Pimp.

Foruden den danske ekspert har også dusT, som ligeledes var ekspert under turneringen, afsløret på X, at han allerede havde modtaget sin løn, før han overhovedet boardede sit fly mandag.

Jeg blev betalt af PGL, før jeg overhovedet havde boardet mit fly på vej hjem i går (mandag, red.). Det var det samme med RMR-turneringerne / majoren i Shanghai.

Også messioso, som er manager for Complexity, har rost PGL på X, da han skriver, at han og holdet allerede modtog præmiepenge dagen efter, at de havde indsendt fakturaen.

Jeg sendte vores præmiepenge-faktura for PGl Cluj-Napoca i går (mandag, red.), og betalingen blev lavet i dag (tirsdag, red.).

Jeg har tidligere været nævnt det, men PGL er ikke bare den (turneringsarrangør, red.) med hensyn til betalinger, men i en liga for sig selv.

Complexity endte på en 12. til 14. plads, hvilket sikrede dem knap 133.000 kroner.

#1(Med 9 svar)
26. februar 2025 kl. 10:12
IwRsen
Støttet Dust2.dk med 2 julekugler i 2019
De skal sku da ikke hædres for dette. Det er bare en standard som burde være der!
#2(Med 8 svar)
26. februar 2025 kl. 10:52
Vinther
Standarden er ikke betaling samme dag/dagen efter.
Normalen er vel nærmere 30 dage fra faktura modtages eller løbende måned + 30 dage.

Så hvorfor mener du ikke, at de bør roses for deres hurtige udbetalinger?
#3(Med 1 svar)
26. februar 2025 kl. 11:18
IwRsen
Støttet Dust2.dk med 2 julekugler i 2019
Jeg tænker mere på dem som ikke betaler før 2-3 måneder eller senere
#4(Med 0 svar)
26. februar 2025 kl. 11:33
Vinther
Enig, helt på månen, at holdene indimellem må vente flere måneder.
De burde kollektivt boycotte de turneringsarrangører, som ikke kan betale rettidigt.
#5(Med 4 svar)
26. februar 2025 kl. 14:21
Hani
Kage fra Dust2s 1års fødselsdag
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Standarden for flere store TO's er 90 dage.
30 dage ville være en fin standard og ville også være postivt.
#6(Med 3 svar)
26. februar 2025 kl. 14:47
Vinther
Det ved du bedst, da du har haft med dem at gøre.
Synes egentlig, at det er nogle absurd ringe udbetalings betingelser, man må jo formode at TO’s har penge tilgængelig, hvis ikke før, så kort efter afsluttet event.

Formoder at du i så fald også synes at PGL udbetaler forbilledligt hurtigt
#7(Med 2 svar)
26. februar 2025 kl. 15:36
Hani
Kage fra Dust2s 1års fødselsdag
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Ja, det er da super fedt med PGL!
En ting er likviditetsmæssigt for mange organisationer der har det svært. Men bare rent administrativt er det lettere ikke at skulle arbejde 3 måneder tilbage i tiden, især hvis en betaling er forsinket.
#9(Med 1 svar)
26. februar 2025 kl. 18:28
Dennis
De 90 dage var vel oplyst i en kontrakt før arbejdet blev udført?
#10(Med 0 svar)
27. februar 2025 kl. 18:46
Hani
Kage fra Dust2s 1års fødselsdag
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Ja, det er en del af participation agreement. Men ikke ligefrem fordi man siger nej til at spille med pga lang betalingsfrist.
#8(Med 0 svar)
26. februar 2025 kl. 18:27
Dennis
30 dage medmindre andet er aftalt før arbejdet udføres. Både kortere eller længere frister. Jeg gætter på at alt dette indgår i deres kontrakt, som de har underskrevet på forhånd. Men det er vist kun en dansk regel, jeg aner intet om andre EU regler.
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.