br0 og NRG skal møde Tauson og GamerLegion i åbningskampen.

Her er åbningskampene til ESL Pro League Play-in

De eneste to danskere møder hinanden i Stockholm.

Den 1. marts går det løs i Stockholm, Sverige, når den 21. sæson af ESL Pro Leagues Play-in-stadie bliver skudt i gang med lav dansk deltagelse.

Åbningskampene er på plads, og her støder de eneste to danskere, br0 og Tauson, sammen, da GamerLegion og NRG slutter dagen af med et opgør.

Inden de møder hinanden, skal blandt andet Eternal Fire møde australske Mindfrea, mens M80 møder FlyQuest.

HEROIC skal møde SAW med et nyt udseende, da det portugisiske mandskab for nylig hentede AZUWU og cej0t fra Endpoint til fordel for roman og Shr.

Nyt seeding-system

Holdene, som går videre til hovedturneringen, skal findes gennem et swiss-gruppespil, som kommer til af fungerere lidt anderledes end tidligere.

Michau, som er chefdommer for ESL, har nemlig afsløret på X, at holdene bliver seedet ud fra holdenes egne seedings i første runde og herefter ud fra 'Live Ratings'.

Det swiss-system, der bruges til ESL Pro League S21, vil adskille sig væsentligt fra det, der bruges til majors.

Indledende seeding er baseret på holdvalgt seeding frem for VRS, og vi bruger 'Live Ratings' i stedet for Buchholz. Hold-rating opdateres dynamisk efter hver kamp, ​​og kvaliteten af ​​matchup-kombinationer vil blive evalueret baseret på deres rating snarere end seed.

Derudover har vi valgt almindelige bracket-parringer (1 mod 16, 2 mod 15) for at bestemme matchups i første runde (i stedet for 1 mod 9, 2 mod 10).

I selve hovedturneringen venter Magisk og TeSeS fra Falcons, der er blandt de otte hold direkte inviteret til stadiet.

Åbningskampene:

  • 10:30 - Eternal Fire vs. Australien Mindfreak

  • 10:30 - USA M80 vs. Australien FlyQuest
    --

  • 13:00 - HEROIC vs. SAW

  • 13:00 - 3DMAX vs. TYLOO
    --

  • 15:30 - Brasilien FURIA vs. Lynn Vision

  • 15:30 - Brasilien MIBR vs. Nemiga
    --

  • 18:00 - GamerLegion vs. USA NRG

  • 18:00 - Brasilien paiN vs. Australien Housebets

#1(Med 2 svar)
26. februar 2025 kl. 19:25
Hunt
Der er godt nok nogle gratis første kampe, når der er så mange tier 3 ECL hold med..

MIndfreak, Tyloo, Lynn Vision, NRG, Housebets har intet at gøre i en tier 1-2 tunering.

I det mindste får hver ECL nu kun 1 spot til næste EPL, så "problemet" er allerede løst.
#2(Med 1 svar)
26. februar 2025 kl. 20:20
DOMINA7HOR
Vinder af Top 20-prediction på Dust2.dk
Det kan du kalde det, men omvendt så kommer nogle af de hold her også for at bevise sig selv. Og fremfor alt, så kommer de for at prøve at spille sig tættere på en mulig major.
#3(Med 0 svar)
26. februar 2025 kl. 20:26
Hunt
Det er også fair nok, men tag i mente der sidder 30 tier 2-3 hold som imo har fortjent det endnu mere og de sidder også og kan ramme en MRQ med 1-2 sejre her. 9ine, sashi, ence, og, sinners osv.
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.