
Russere tager fusen på tysk mandskab
Før onsdagens "2-1"-kampe havde hele to russiske hold muligheden for, at spille sig videre til majoren i Austin. Nu er det en kendsgerning.
Mindst ét russisk hold var allerede sikret en majorbillet onsdag, eftersom den ene af de tre "2-1"-kampe er et rent russisk opgør mellem BetBoom og 9 Pandas. Den anden russiske billet videre kunne Nemiga sikre sig med en sejr over tyske BIG.
Og det blev lige nøjagtig tilfældet. Nemiga tog fusen på deres tyske modstander. Først med en smal 13-11-sejr på tyskernes map, Inferno, og til sidst med en stensikker 13-3-sejr på russernes egen bane, Dust2.
Det 17-årige russiske stortalent, zweih, der inden onsdagens kampe var rangeret som turneringens hidtil næstbedste spiller efter device, spillede endnu en stor kamp for Nemiga.
Med 39 kills og en rating på 1,49 gik zweih forrest og spillede en afgørende rolle, da russerne formåede at kvalificere sig til majoren.
Nemiga er det tredje hold, der indtil nu er videre til majoren fra den europæiske MRQ-turnering. De følger HEROIC og OG videre. HEROIC og OG spillede sig begge videre tirsdag.
Trods nederlaget til Nemiga, så har BIG stadig muligheden for, at spille sig videre til majoren. De skal i kamp igen senere onsdag, hvor de tager del i "2-2"-kampene. Her skal de forsøge, at spille sig videre til torsdagens "decider"-kampe.
Stillingen i den europæiske MRQ:
3-0 (Videre)
-
OG
-
HEROIC
3-1 (Videre)
-
Nemiga
2-1
-
Metizport
-
BetBoom
-
9 Pandas
-
Astralis
2-2
-
BIG
-
B8
-
ENCE
-
SAW
1-3 (Ude)
-
BC.Game
-
fnatic
-
GamerLegion
0-3 (Ude)
-
500
-
PARIVISION