
Nyt kommentatorarbejde for dansker
Onlineturneringen har måttet skifte hele syv hold ud på grund af et sammenfald med MRQ-turneringen, men én ting ligger fast: Den danske kommentator er med til at dække kampene.
Det blev offentliggjort på det sociale medie X, at Anders igen indtager rollen som caster – denne gang til en turnering, hvor flere hold allerede nu jagter værdifulde VRS-point til kommende major-kvalifikationer og LAN-events.
Senest var Anders med som kommentator til PGL Bukarest 2025, og nu fortsætter han altså arbejdet i den virtuelle kommentatorboks.
YaLLa Compass-turnering starter den allerede i dag den 17. april, mens finalen afgøres på en søndag den 20. april.
Syv hold meldte afbud fra turneringen for at fokusere på majorkvalifikationen. Blandt disse var det Astralis, mens de resterende hold var Aurora, 3DMAX, Virtus.pro, paiN, MIBR og Complexity.
Castere til YaLLa Compass Spring 2025:
-
Anders Blume
-
Trav
-
Emenjay
-
GrimyRannarr
-
Zerpherr
-
ExWarrior
-
HAzE
-
Wildeity
-
Tedd