
Ukrainsk på menuen: Astralis' modstander er fundet
Så blev Astralis' modstander til torsdagens skæbnekamp i den europæiske MRQ-turnering fundet. Det er ukrainske B8, som danskerne skal op imod i kampen om en majorbillet.
Ukrainerne spillede sig videre til den afgørende "decider"-kamp med en sejr over gla1ves ENCE, der dermed er ude af kampen om majorpladserne. gla1ve og co. må se med hjemmefra sofaen, når majoren i Austin afvikles til sommer.
B8 vandt med samlet 2-1 over ENCE. Opgøret startede med en intens dyst på ukrainernes map, Mirage. Her tog ukrainerne en smal 13-11-sejr.
ENCE fik efterfølgende udlignet på deres eget map Anubis, med en 13-9-sejr, og så skulle det hele ellers afgøres på Ancient.
Det tredje og afgørende map var helt lige, 6-6, inden pausen. Efter pausen satte B8 en stærk slutspurt ind, som sikrede dem den samlede sejr. Det endte 13-7 til B8 på det tredje og sidste map.
Nu er der kun én kamp tilbage i den europæiske MRQ-turnering. Astralis mod B8. Det er kampen om den sjette og sidste plads videre til majoren fra den europæiske MRQ.
Følg med her:
Astralis' møde med B8 kan følges på streamen herunder.
Retake sender ligeledes fra den europæiske MRQ-turnering, og det foregår naturligvis med kommentering på dansk. Se kampene på Retake lige her.