
Falcons og G2 i hver sin side af slutspillet
Gruppespillet i Bukarest er ovre. Astralis, Liquid, FURIA og The MongolZ er ude af turneringen.
Nu gælder det slutspillet, og vi har nogle rigtig spændende opgør foran os.
Vitality, MOUZ og Spirit er som bekendt ikke med i turneringen, så der er ikke nogen åbenlys headliner for fredagen. G2 mod Virtus.pro er nok den største kamp i forhold til organisationernes navne, men FaZe mod 3DMAX er måske den mest lige af fredagens kampe. Her er det verdens nummer 8 mod 9.
Alle fire kvartfinaleopgør spilles fredag, efterfulgt af to semifinaler lørdag og endeligt den store Bo5-finale søndag.
Kvartfinaler:
09:00: Falcons -
GamerLegion
12:00: FaZe -
3DMAX
15:00: Aurora -
Complexity
18:00: G2 -
Virtus.pro
Inddelingen i slutspillets bracket gør også desværre, at G2 og Falcons først kan mødes i en eventuel finale eller kamp om 3. pladsen. Det havde ellers været et spændende opgør med snakken om m0NESYs snarlige skifte fra G2 til Falcons.
I modsætning til PGL Cluj-Napoca 2025, så kommer slutspillet i Bukarest ikke til at foregå foran et betalende publikum. Holdene bliver i PGL's studie, hvor resten af turneringen afvikles.
Slutstillingen i gruppespillet ved PGL Bukarest 2025:
3-0 (Videre)
-
G2
-
3DMAX
3-1 (Videre)
-
GamerLegion
-
Complexity
-
Aurora
3-2 (Videre)
-
Falcons
-
FaZe
-
Virtus.pro
2-3 (Ude)
-
Astralis
-
Apogee
-
The MongolZ
1-3 (Ude)
-
Rare Atom
-
FURIA
-
Legacy
0-3 (Ude)
-
paiN
-
Liquid